Obecność dźwięku w naszym życiu kształtuje nasze emocje oraz przede wszystkim – zdrowie. Instrumenty takie jak misy dźwiękowe, zwane także tybetańskimi, ze względu na swoją budowę oraz strukturę mają silne właściwości wibroakustyczne, dzięki czemu intensywnie stymulują organizm, co za tym idzie korzyści płynące z takiej terapii są praktycznie nieograniczone. Dźwięki bowiem wywierają bezpośredni wpływ na nasze mięśnie, kości, układ nerwowy, trawienny, oddechowy, krążeniowy, a także ingerują w procesy umysłowe.
Ideą takiej terapii pozostaje pojmowanie zdrowia jako harmonijnej wibracji wszystkich narządów w organizmie. W przypadku gdy jakaś część ciała staje się nieharmonijna (pojawia się choroba) celem terapii wibroakustycznej pozostaje nastrojenie wszystkich narządów do ich prawidłowych, naturalnych, początkowych drgań.
Misy dźwiękowe wykonane są z unikalnego stopu metali, co pozwala na uzyskanie wyjątkowego brzmienia. Obecnie najlepsze misy powstają ze stopu siedmiu pierwiastków symbolizujących energię Układu Słonecznego:
- złota – Słońce
- srebra – Księżyc
- rtęci – Merkury
- miedzi – Wenus
- żelaza – Mars
- Cyny – Jowisz
- ołowiu – Saturn
Wibracyjna terapia dźwiękiem pozwala organizmowi na osiągnięcie spokoju zarówno na poziomie wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Misy są stosowane między innymi do głębokiego rozluźnienia oraz regeneracji mięśni, łagodzenia bólu, we wsparciu osób przepracowanych, pobudzonych, w przypadku depresji, bezsenności, czy zaburzeniach snu. Właściwości wibracyjne mis są także wykorzystywane do normalizacji ciśnienia krwi.
Misy używane w masażu dźwiękowym umieszczane są bezpośrednio na ciele lub mogą zostać ułożone wokół ciała. W przypadku metody kontaktowej misy układane są na wybranych partiach ciała, a po ich aktywacji mechaniczne wibracje dna i ścian instrumentów przenoszone są na: mięśnie, tkanki i organy. W przypadku metody bezkontaktowej, nazywanej również „kąpielą w dźwiękach” misy spoczywają w pobliżu masowanej osoby, wielkościami proporcjonalnie do częstotliwości organów wewnętrznych.
Wykorzystanie mis polega przede wszystkim na odczuwaniu dźwięków, pozwalanie sobie na ich penetrację i odbieranie wibracji za pomocą naszych pięciu zmysłów.
Podsumowując dziedzina muzykoterapii, która może przybierać różne formy, zajmuje się wykorzystaniem wpływu na człowieka wrażeń słuchowych i przede wszystkim wibracyjnych w obszarach: zdrowotnym, profilaktycznym, terapeutycznym i rehabilitacyjnym.