Jakie są wskazania do leczenia laserem wysokoenergetycznym?
Laser wysokoenergetyczny znalazł zastosowanie w leczeniu różnorodnych dolegliwości. Można go wykorzystywać do rehabilitacji niemalże wszystkich części ciała.
Powszechnie stosowany jest przez fizjoterapeutów opiekujących się sportowcami. W takich przypadkach służy on do zmniejszania dolegliwości bólowych po treningach, a także leczy skutki ewentualnych kontuzji (np. skręcenie stawów, naderwanie ścięgien).
Laseroterapia wysokoenergetyczna coraz częściej wykorzystywana jest również w tradycyjnej rehabilitacji. Wśród wskazań do jej wykonania wymienia się m.in.:
bóle, w tym bóle przewlekłe, stany zapalne, obrzęki, zmiany mięśniowe,
urazy ortopedyczne, uszkodzenia wiązadeł,
zapalenie ścięgien mięśniowych, zmiany skórne,
zapalenie skóry po radioterapii,
zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne,
rany pooperacyjne (w celu przyspieszenia ich gojenia),
ostroga piętowa, zapalenie kaletki, uszkodzenie łąkotek,
artretyzm, lumbago, choroby zwyrodnieniowe,
zespoły bólowe kręgosłupa (dyskopatia),
zespoły przeciążeniowe (np. łokieć tenisisty),
zmiany degeneracyjne, rwa ramienna, rwa kulszowa,
bóle barku, bóle karku, bóle lędźwiowe,
ścięgno Achillesa, przykurcze,
wspomaganie rehabilitacji pooperacyjnych.
Najczęściej laseroterapia wysokoenergetyczna wymaga wykonania serii powtórzeń – od 5 do 10 zabiegów. Jest to jednak ustalane indywidualnie, zależnie od dolegliwości, które doskwierają pacjentowi oraz intensywności objawów.
Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu laserem energetycznym?
Efekty terapii z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego uzależnione są m.in. od miejsca naświetlania. Wśród najczęściej zauważalnych rezultatów wymienia się:
Moc wyjściowa lasera wysokoenergetycznego jest 30-50 razy większa niż standardowego lasera. Głęboka penetracja w tkankę mięśniową umożliwia niemal natychmiastowe leczenie bolących, dedykowanych obszarów ciała.
Zastosowanie lasera tworzy fotomechaniczną falę w tkance podskórnej w wyniku której hamuje bolesne fotomechaniczne odczucia i przynosi natychmiastową ulgę w bólu.